MATERIAŁY IZOLACYJNE

WEŁNA MINERALNA

najbardziej popularna jest to wełna skalna i szklana. Najbardziej znany producent wełny skalnej to Rockwool, natomiast przykładem firmy produkującej wełnę szklana jest Isover. Wełnę skalną otrzymuje się przeważnie z bazaltu, szklaną ze stłuczki szklanej. Pierwszą wyróżnia kolor zbliżony do zieleni, kolor drugiej ma barwę jasnożółtą Różnią się jeszcze wagą, wełna skalna jest dużo cięższa od szklanej oraz przeważnie skalna sama klinuje się między krokwiami, natomiast szklaną najczęściej trzeba jeszcze dodatkowo przywiązywać. Ze względu na gęstość od 20 do nawet 145 kg/m3 mamy wełnę: miękka, półtwarda i twardą jak również płyty lamelowe. Najczęściej jest w formie zrolowanej lub jako płyty, które mają nieco większą gęstość, przez co są sztywniejsze. Ma podobne właściwości izolacyjne jak styropian, ale jest niepalna jak również nie ulega zniszczeniu w kontakcie z produktami zawierającymi rozpuszczalniki organiczne. Także ze względu na układ włókien jest odporna na gryzonie oraz mniej niż styropian jest podatna na odkształcenia jak również ma lepsze właściwości akustyczne. Główną wadą. jest ich większa podatność na nasiąkliwość oraz zawilgocenia, dlatego tak ważne jest stosowanie paroizolacji.

STYROPIAN EPS

czyli polistyren ekspandowany to tworzywo sztuczne porowate, produkowane w płytach o różnej grubości. Krawędzie płyt są gładkie lub profilowane. Płyty różnią się twardością oraz gęstością objętościową. Ma dobre właściwości termoizolacyjne, jest odporny na zawilgocenie, mało nasiąkliwy oraz łatwy w obróbce. Jego wadą jest brak odporności na wysokie temperatury i ogień, ulega zniszczeniu w kontakcie z produktami zawierającymi rozpuszczalniki organiczne. Oprócz tego ma nie najlepsze właściwości akustyczne i niską paropszepuszczalność. Jest to najtańszy i najbardziej popularny materiał. Obecnie dużo popularnością cieszą się styropiany grafitowe, nazwa pochodzi od użytego do jego produkcji rodzaju styropianu zwanego, neopar, który zawiera grafit. Oprócz innej barwy ma on lepsze właściwości termiczne.
Nazewnictwo: od momentu wejścia Polski do Unie Europejskiej styropian oznacza się symbolem, EPS, któremu towarzyszy oznaczenie odmiany np. 100-038 oraz podstawowe przeznaczenie wyrobu np. dach podłoga, czyli w tym przypadku EPS 100-038 dach/podłoga.

 

Stare oznacznie

Nowe oznacznie

FS 12

EPS 042 Fasada

FS15

EPS 040 / 080 Fasada

FS 20

EPS 038 Dach/Podłoga

FS30

EPS 036 Dach/podłoga/Parking

XPS STYRODUR

czyli polistyren ekstrudowany. Wprawdzie podstawowy surowiec służacy do wytworzenia XPS jest taki sam jak przy styropianie, ale odmienna technologia produkcji sprawia, że styropian ten jest mniej nasiąkliwy i bardziej wytrzymały mechaniczne (bardziej odporny na ściskanie i odkształcenia). Dzieje się tak ponieważ jest twardszy od styropianu. Zawdzięcza to sporej gęstości objętościowej od 20 do 50 kg/m3.Podstawowy produkt tzw. 30 ma 300 kPa, gdzie jego odpowiednik w styropianie EPS tj. styropian funamentowy ma 150 kPa.
Właściwości izolazyjne w warunkach suchych mają zbliżone, ale mniejsza nasiąkliwość XPS sprawia, że nie traci ich w środowisku wilgotnym, oba produkty nie są odporne na rozpuszczalniki organiczne.
XPS ze względu na swoje zalety stosuje się przede wszystkim w gruntach nawodnionych, na działkach gdzie wysoki poziom wód gruntowych utzrzymuje się przez długo czas.
Ma zastosowanie jako ocieplanie podłogi na gruncie bezpośrednio na utwardzonym podkładzie z piasku czy żwiru czy na dach odwrócony.

POLIURETANY

Product added to wishlist
Product added to compare.

iqitcookielaw - module, put here your own cookie law text